Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Stronę najlepiej oglądać w przeglądarce Mozilla Firefox, w rozdzielczości min. 1024/768.

Parafia w KrzeszowieHistoria parafii w latach 1355-1900.

Parafia w Krzeszowie jest jedną z najstarszych parafii na terenie podbabiogórskim. Pierwszy zapis świadczący o jej istnieniu pochodzi z 1355 roku - rejestr świętopietrza. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że została ona erygowana już wcześniej (pomiędzy 1333 r. a 1355 r.). Starsza, od krzeszowskiej, jest parafia w Mucharzu - pierwsza zmianka o niej pochodzi z 1325 roku oraz parafia w Zembrzycach wymieniona już w 1333 roku. W 1598 roku w Krzeszowie był już drugi z kolei kościół. Informacja ta jest umieszczona w Protokole Wizytacji Radziwiłłowskiej:

Kosciół w Krzeszowie.

"w Dekanacie Zatorskim, we wsi Krzeszów znajduje się kościół parafialny, drewniany, pw. Świętej Katarzyny, niekonsekrowany, wzniesiony na miejscu dawniejszego konsekrowanego."

Wizytacje z 1602 oraz 1610 roku notują ruinę kościoła i zabudowań całego majątku parafialnego. W roku 1613 rozpoczęła się budowa nowej świątyni ufundowanej przez Piotra Komorowskiego pw. Świętej Katarzyny. Dwa lata później została ona ukończona przez krzeszowskich cieśli. Opis tego kościoła możemy przeczytać w "Dziejopisie Żywieckim":

Świętej Katarzyny Męczenniczki kościół farny krzeszowski założony [roku] 1615 pod Górą Żurawicą i ze wsią Krzeszowem (od Krzesanego naonczas na tym miejscu nazwanego lasu) w dekanacie zatorskim będący, który starszy jest niż Suski. A ten zbudowany za księdza Macieja Dylowity, plebana tamecznego najpierwszego, który niejaki Babicki cieśla założył po dwoje drzewa, a potym onże dokończył Gratias z Krzeszowa, także cieśla. Którego poświęcenia pamiątka rocznia odprawuje się w niedzielę pierwszą po świętym Bartłomieju. Do tegoż kościoła wprowadzono Bractwo prześwietne Świętej Anny w dzień święta świętej Katarzyny [25.XI.], patronki tegoż kościoła, roku 1655, za staraniem wielebnych ojców kanoników regularnych: księdza Stefana Renatowicza, proboszcza konwentu suskiego i księdza Kazimierza Konrada, kommendarza krzeszowskiego, otrzymawszy na to dozwolenie i przywilej z Warszawy od ojców bernardynów de data 20 Junii [20.VI] anno 1655.

A ten kościół krzeszowski fundowany jest przez wielmożnego Jego Mości pana Piotra Komorowskiego, do którego introdukowano najpierwszego plebana księdza Matiasza Dylowitę, po którego śmierci nastąpił drugi ksiądz Chrzystof Slaboszewski; a ci dwaj plebanowie przez lat dwadzieścia administrowali w nim Święte Sakramenta władzą pasterską. Aż roku 1655 a mense Januario wielebni ojcowie kanonicy regularni lateraneńscy otrzymali ten kościół w swoję władzę, w którym dotąd administrują Święte Sakramenta. W którym kościele odpoczywa ciało pobożnej i ślachetnej panny Zofiej Dobkówny, która przy kościele krzeszowskim w szpitalu w wielkiej pobożności mieszkała i rodu swego przez lat 30 taiła, aż przy śmierci za posłuszeństwem kapłanowi oznajmiła i roku 1663 dnia 12 lipca z tego świata zeszła i tam w kościele pogrzebiona jest. Dzwony zaś na dzwonicy dwa są, wielki ulany [roku] 1659, drugi mniejszy [roku] 1664.

Ciekawym zjawiskiem było to, że przez ponad 260 lat istnienia parafii należał do niej tylko Krzeszów. Podczas, gdy do parafii w Zembrzycach należały: Sucha, Stryszawa i oczywiście Zembrzyce. W 1624 roku do parafii w Krzeszowie zostały przyłączone Lachowice. Jednak dwa lata później powstaje parafia w Suchej, w której skład weszły: Sucha, Stryszawa i odłączone od Krzeszowa Lachowice. Na skutek interwencji Piotra Komorowskiego w 1635 roku, następuje kasacja krzeszowskiej parafii. Krzeszów został przyłączony do Suchej i oddany w zarząd Księży Kanoników Laterańskich, jako kościół filialny. Nie przeszkodziło to rozwojowi parafii. W 1653 roku do Krzeszowa zostało sprowadzone Bractwo Św. Anny, co ciekawe sprowadzenie bractwa było zasługą Kanoników Laterańskich z Suchej. Andrzej Komoniecki również i to wydarzenie opisał w swoim dziele:

"Tegoż roku 1653 Bractwo prześwietne świętej Anny, babki Pana Jezusowej do kościoła krzeszowskiego, za staraniem wielebnych ojców kanoników regularnych, księdza Stefana Renatowicza proboszcza konwentu suskiego i księdza Kazimierza Konrada, kommendarza krzeszowskiego wprowadzone, otrzymawszy na to licencyją i przywilej w Warszawie od ojców bernardynów, którzy tego Bractwa [są] promotorami"

Około 1680 roku kościół w Krzeszowie zostaje powiększony oraz przebudowany. Od strony zachodniej posiadał wieżę o ścianach pochyłych z izbicą i otwarte soboty dookoła. Kościół ten przez 290 lat był Domem Bożym w Krzeszowie, przetrwał do 1905 roku. Wieś nadal należała do parafii w Suchej, pomimo kasacji zakonu dokonanej w roku 1790, w ramach reform cesarza Józefa II. W tym czasie parafia w Suchej, a więc i kościół w Krzeszowie obięli księża świeccy (diecezjalni). Ważną datą w dziejach krzeszowskiej parafii był rok 1880. To rok odzyskania samodzielności po 245 latach filialnej zależności.


Historia parafi w latach 1900-2006.

Ks. M. Bochenek

Po śmierci księdza Franciszka Sikory, proboszcza parafii Krzeszów w latach 1892-1899, proboszczem zostaje ksiądz Michał Bochenek. Ks. Bochenek w kronice wspomina o bardzo złym stanie kościoła i potrzebie wybudowania nowej świątyni. Budowę rozpoczęto 30 lipca 1901 roku. 8 września, ksiądz Marceli Klimkiewicz, delegat Książęco-Biskupiego Konsystorza w Krakowie, dokonał poświęcenia Kamienia Węgielnego nowego kościoła.

podpis budowniczego

Budowniczym krzeszowskiej świątyni był Karol Korn z Bielska. Już 1 listopada stały mury kościoła wysokie na 10 metrów. Na przełomie 1901 i 1902 roku zrobiono wiązania dachowe. Na wiosnę zbudowano wieże, na której 6 lipca 1902 roku osadzono krzyż. W kościele stawiano kamienne filary i przygotowywano rusztowanie do budowy sklepienia. Jesienią 1902 roku wykonywano ostatnie prace wykończeniowe, a z końcem roku po półtora rocznych pracach kościół był wybudowany. W roku 1903 ksiądz Bochenek zamówił trzy ołtarze w Tyrolu oraz organy 14-głosowe. Poświęcenia kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 21 czerwca 1903 roku, dokonał ks. Marceli Klimkiewicz, dziekan suski. W następnym roku z Tyrolu sprowadzono stacje Drogi Krzyżowej. W 1905 roku stary kościół został zburzony. Cztery lata po wybudowaniu nowego kościoła nastąpiła jego konsekracja. Msza konsekracyjna odbyła się 1 września 1906 roku.

Medal z 1873 roku - pamiątka za ofiary
na budowę nowego kościoła.

W 1938 roku do Krzeszowa przybył ksiądz Władysław Bożek. W 1945 roku został tu proboszczem, po śmierci ks. Bochenka. Oprócz tego, że był gorliwym księdzem był jeszcze wielkim budowniczym. Na początku ks. Bożek wybudował "wikarówkę", w 1949 roku nową plebanię, następnie zabudowania gospodarcze. W roku 1950 musiał odbudować spaloną wieżę. Podczas jego proboszczowania w parafii powstała także grota Matki Bożej z Lourdes oraz dom katechetyczny (1976), który do dziś służy młodzieży podczas wakacji jako dom rekolekcyjny. W latach 1982-1990 proboszczem w Krzeszowie był ks. Jan Wais. Jego następca, ks. Stanisław Lejawka, był proboszczem zaledwie przez rok. W 1991 roku proboszczem w Krzeszowie zostaje ks. Antoni Kania.

Kosciół w Krzeszowie.

Po przybyciu do Krzeszowa ks. Antoni Kania dba nie tylko o kościół, który jest ciągle remontowany, ale również o otoczenie kościoła. Powstały parkingi, przy cmentarzu oraz przy kościele, została wyremontowana plebania oraz dom katechetyczny. W samym kościele została zmieniona posadzka oraz podłoga na chórze. Dach został pokryty miedzianą blachą, naprawione zostały gzymsy. Kościół został pomalowany, wymieniono ławki. Wstawiono cztery nowe witrarze. Oprócz tego przeprowadzono jeszcze wiele innych prac, które miały przygotować kościół i parafię do uroczystości 100-lecia konsekracji kościoła. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. kardynała Stanisława Dziwisza w 100-lecie konsekracji kościoła odbyła się 30 września 2006 roku.

Skomentuj...


Msza Św. 30 września 2006 r.


Powrót do góry | Strona główna

media

Księga gości
Mapa Google
Kontakt
Download
Quiz

linki
Strona Parafii
OSP Krzeszów
LKS Żuraw Krzeszów
Parafia Lachowice
kukow.pl
e-beskidy.com
beskid-maly.22web.net
stryszawa.pl
kurierstryszawski.pl
ospkurow.com.pl
stryszawa.ug.pl
huciskopl.republika.pl

sonda
Czy paintball to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu?

Tak, grałem i chce zagrać!
Tak ale nie ma pola paintballowego w pobliżu.
Co to jest paintball?
To mało interesujace.
© Copyright by www.krzeszow.org - wszystkie prawa zastrzeżone.